Free-Ride

longboard z odzysku

Rozmiar: 80cmx23cmx1,2cm
Materiał: skrzynki po owocach

Przemieszczanie się w mieście może być przyjemne! A do tego ciekawe i ekologiczne. Wystarczy, że odstawisz samochód, zrezygnujesz z autobusu lub tramwaju i wejdziesz na longboarda z recycklingu, by poczuć zew wolności oraz wiatr we włosach 😊 Wdzięczność środowiska również gwarantowana.

Free-ride to projekt, którego celem jest promocja ekologicznego miejskiego środka transportu do własnoręcznego wykonania. Szczególnie wśród osób, które szukają alternatywy dla drogich, markowych longboardów, ale również dla każdego, kto chciałby przemieszczać się w stylu eko i zaznać odrobinę adrenaliny. Cena longboarda z recyklingu może być mniejsza od ceny nowej deski nawet o 75%, a koszt jej zrobienia zwraca się w mniej więcej 2 miesiące porównując do kosztów przejazdów komunikacją miejską. Atutem projektu Free-ride jest angażowanie do działania – każdy może w domowych warunkach zbudować swój środek transportu. Wystarczy zaopatrzyć się w chęci, materiały i cierpliwość 😊 Głównym elementem budulcowym longboarda są deski odzyskane z drewnianych skrzynek służących do transportu owoców. Skrzynki wykonane są z bardzo cienkiego i elastycznego drewna, które ma właściwości podobne do sklejki. A dzięki warstwowemu ich sklejaniu mają podobną wytrzymałość na ciężar jak drewno, z którego oryginalnie produkuje się longboardy. Gdzie takie skrzynki po owocach znaleźć? Przy okolicznych warzywniakach. Są wyrzucane przez przedsiębiorców jako bezwartościowy odpad. Nie zdają oni sobie sprawy z tego, że taka skrzynka może otrzymać drugie życie i to dość ekstremalne!

Free-ride jest projektem pro-bono. Ma zachęcić do zmiany postrzegania odpadów jako śmieci i konsumpcyjnego podejścia do życia. Coś co możemy zrobić sami używając do tego materiałów znalezionych z ulicy ma o wiele większą wartość zarówno sentymentalną, jak i dla środowiska. Nie tylko poprzez użytkowanie przedmiotu, ale już w momencie jego powstawania negatywny wpływ na otoczenie jest niwelowany. Z tego powodu załączamy instrukcję do samodzielnego przygotowania longboarda 😊 Życzmy dobrej zabawy!

ZRÓB TO SAM!

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

10 skrzynek z odzysku po owocach
1 litr bio żywicy lub kleju epoksydowego
2 x włókno szklane
Polistyren ekstrudowany
Worek próżniowy i odkurzacz
Nożyk
Wyrzynarka
Wiertarka
Zszywacz mechaniczny lub tapicerski
Papier ścierny
2 x trucki
4x kółka longboardowe
4x łożyska do kółek
Grip

Krok po kroku:
Wybierz kształt swojego przyszłego longboarda. Zmierz i odrysuj go w polistyrenie ekstrudowanym. Następnie nadaj mu odpowiedni kształt za pomocą nożyka . Efekt końcowy to forma, która będzie potrzebna na późniejszym etapie.
Ze skrzynek wyodrębniamy deski o grubości do 2mm. Z nich należy zszyć 4 płaskie plansze, zszywając deski na zakładkę w cegiełkę, górną i dolną warstwe należy przykleić za pomocą mocnej taśmy malarskiej w motyw jodełki . Plansza powinna być nieco większa niż przygotowana forma. Łącznie potrzebujesz 6 plansz.
Kolejny krok to sklejenie przygotowanych plansz i włókna szklanego bio żywicą lub klejem. Zaczynając od dołu: plansza, żywica, włókno szklane, żywica, plansza, żywica, plansza, żywica, plansza, żywica, plansza, żywica, włókno szklane, żywica, plansza. Sklejka powinna mieć grubość między 1,2 a 1,8 cm.
Sklejkę połóż na wcześniej przygotowanej formie. Całość umieść w worku próżniowym i użyj odkurzacza, by pozbyć się powietrza. Pozwoli to nadać odpowiedniej formy i krzywizny sklejce. Zostaw do wyschnięcia 3 dni a nastepnie zdejmij worek.
Czas na wycięcie odpowiedniego kształtu za pomocą wyrzynarki
Twój longboard ma już odpowiedni kształt. Teraz pora na szlifowanie. Powierzchnie powinny być gładkie.
Kolejna czynność to lakierowanie, które ma na celu zabezpieczyć powierzchnie.
Pora na grip – przyklej go na górze deski. Dzięki niemu nie będziesz się na niej ślizgał.
Po tej obróbce pozostaje Ci montaż niezbędnych elementów do jazdy – trucków i kółek 😊 I jazda!
Idea
Przemieszczanie się w mieście może być przyjemne i ekologiczne. Wystarczy, że odstawisz pojazdy mechaniczne i wejdziesz na longboarda z recycklingu! Materiałem budulcowym jest drewno ze skrzynek po owocach, dlatego wdzięczność środowiska gwarantowana.
Free-ride to projekt pro-bono, którego celem jest promocja własnoręcznie wykonanego ekologicznego miejskiego środka transportu. Szczególnie wśród osób szukających alternatywy dla drogich longboardów, ale i dla każdego, kto chciałby przemieszczać się w stylu eko z odrobiną adrenaliny. Atutem projektu Free-ride jest angażowanie do działania – każdy może w domowych warunkach zbudować swojego longboarda ze skrzynek! Ma też zachęcić do zmiany postrzegania odpadów jako śmieci i konsumpcyjnego podejścia do życia. Coś co możemy zrobić sami używając do tego materiałów znalezionych z ulicy ma o wiele większą wartość zarówno sentymentalną, jak i dla środowiska. Nie tylko poprzez użytkowanie przedmiotu, ale już w momencie jego powstawania, negatywny wpływ na otoczenie jest niwelowany.

 

PUBLIKACJE

Categories
Design