JUNGLE TABLE

Wymiary: wys.:46,5 szer.:61 gł.:35
Materiały: jesion + plastik (blat wykonywany na zamówienie według wytycznych klienta)
Wykończenie: olej/lakier
Cena: od 3 tyś
Czas realizacji: ok. 6-10 tygodni
Gdy myślimy o pozostawianiu po sobie śladu, to zwykle w pierwszej kolejności nasuwają nam się skojarzenia związane z postrzeganiem tego zjawiska w kategoriach pozytywnego oddziaływania na otaczającą nas rzeczywistość – stworzenia wieńczącego dorobek dzieła czy wynalezienia rozwiązania kolejnego z naszych społecznie doniosłych problemów.
Niezmiennie mierzymy się jednak – w ramach naszego codziennego funkcjonowania – z takim pozostawianiem śladów, które jest jednoznacznie negatywne, a zarazem ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń.
Środowisko naturalne niezmiennie doświadcza naszej obecności. Każdy z nas powinien czuć wewnętrzną potrzebę pozostawienia tego pomnika naszej bytności w takim stanie, by stanowił on dla przyszłych pokoleń pewien wzór i – co istotne – zobowiązanie, by ten pomnik w takim stanie zachować i chronić przed potencjalnym ryzykiem „korozji”.
Bądźmy szczerzy – nasz pomnik nie jest obecnie w najlepszym stanie. Chciałem swoją pracą przypomnieć choć o jednym z jego aktualnych problemów – o zanieczyszczeniu mórz i oceanów odpadami z tworzyw sztucznych. Funkcjonalność tej pracy jest zaś związana z przekonaniem, że większość przestrzeni wielkomiejskich pozostawia bardzo ograniczone pole manewru mieszkańcom, którzy czasem nie mogą liczyć nawet na balkon – jako substytut przydomowego ogródka – i stanowi odpowiedź na ten problem.
Skonstruowałem stolik, który ma stanowić domowe stanowisko hodowli roślin. Zawiera on wodoodporną kasetę, którą należy wypełnić keramzytem. W otworach blatu umieszczamy sadzonki warzyw czy też roślin dekoracyjnych, wedle uznania – i wówczas, dzięki zastosowaniu hydroponicznej metody uprawy, rośliny rozwijają się w doskonałych warunkach.
Wymienny blat został stworzony z nakrętek od napojów – oddziałuje on na odbiorcę nie tylko wizualnie, ale również sensorycznie. Mimo wyszlifowania powierzchni zachowane zostały nieregularności, które nieustannie przypominają o tym, z jakiego produktu został stworzony i o aktualnych problemach zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Ślad ma wymiar nie tylko empiryczny. Śladem może być również idea wpisująca się w naszą codzienność, zmierzająca do zainspirowania kolejnych pokoleń.

 

Zamówienia